Изложба на Кенджи Сато ще бъде представена в галерия „Средец“ при Министерство на културата на България от 15 до 25 октомври. Експозицията е озаглавена „Космос на монохромите“ и е част от есенните събития на „София хартиен арт фест“ и 35-ите Дни на японската култура в България, съобщават организаторите.
„Изложбата „Космос на монохромите“ на Кенджи Сато е заключителното събитие в есенният панел на „София хартиен арт фест“ 2024, включващ пет изложби с поредица от уъркшопове и демонстрации на японско съвременно изкуство. Фондация „Аматерас“ не за първи път представя в галерия „Средец“ японско съвременно изкуство“, отбелязват те. По думите им авторът е награден през 2023 година с най-престижната награда на „София хартиен арт фест“ – гранд при „Аматерас“.
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара), предаде Пи Ей мидия/ДПА.
Електрическата китара "Футурама" е купена от Харисън, когато той е 16-годишен чирак електротехник през 1959 г. Инструментът е изплатен на 44 вноски, след като майка му подписва договор за покупка на изплащане в музикалния магазин на Франк Хеси в Ливърпул.
Китарата беше продадена на търг на "Джулиънс окшънс" в Нашвил, Тенеси, за над 1 милион британски лири (1,27 милиона долара) - двойно по-висока сума от предварителната й оценка.
Мартин Нолан, изпълнителен директор на тръжната къща, каза, че сумата поставя световен рекорд за най-висока продажба на китара на Джордж Харисън.
"Емблематичната "Футурама" на Харисън - една от най-важните ки
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.
Режисьор на оперния спектакъл е Александър Мутафчийски.
"За първи път на професионална сцена имам удоволствието да поставя оперно заглавие и то не кое да е, а христоматийното "Севилският бръснар". Като човек, който от години се занимава и е учил точно това, за мен тази творба е като библия за операта. Винаги казвам за оперетата, където е стихията и вихърът ми, и на която съм посветил живота си, че тя е приказка за любовта. С пълна сила мога да го кажа сега и за "Севилският бръснар", казва Мутафчийски.
Диригент е Вилиана Вълчева, а диригент на хора е Стелияна Димитрова-Хернани. Сценографията и костюмите са дело на Денис Иванов.
Участват солисти, хор и оркестър на Русенс
Десетото издание на кино-литературния фестивал „Синелибри“ бе открито тази вечер с 15-минутен поетичен пърформанс на режисьора Димитър Коцев-Шошо – в изпълнената до краен предел зала 1 на НДК, под звуците на музика, създадена от Божидар Василев-Trombobby.
Лириката бе представена от младите актьори Александра Костова, Яна Божанин, Спартак Панталеев и Теодор Каракачанов. Към тях на сцената, също рецитирайки, се присъедини Жаклин Вагенщайн – създател, президент, арт директор и селекционер на фестивала. Тя даде старт на събитието, което ще продължи до 3 ноември под мотото „Поезия безкрай“ в София, Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора.
На церемонията по откриването присъства министърът на културата
Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.
Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.
Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.
Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори,
Австрийският културист, актьор и политик Арнолд Шварценегер беше удостоен с почетна докторска титла от частното берлинско училище „Херти“ (Hertie School), предаде ДПА.
Шварценегер благодари на препълнената зала за оказаната му чест и каза, че това, което го е направило най-щастлив в живота, не е успехът като културист и холивудска звезда, или спечелените милиони, а възможността да бъде полезен на другите.
Бившият републикански губернатор на американския щат Калифорния допълни, че неговата задача в живота е да бъде полезен на другите. Той добави, че има още един житейски урок, който иска да сподели. „Не слушайте скептиците“, каза Шварценегер.
Германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек лично връчи дипломана Шварценегер като признание за работата му в областта на изменението на климата и насърчаването н
„Това е най-изящната и мистична колекция в тазгодишната програма на фестивала, изтъкана от ефирни нежни структури създадени, чрез известното мастило „суми“, отбелязват организаторите.
Изложбата ще бъде открита от официален представител на Посолството на Япония в България, в присъствието на Кенджи Сато, който специално е пристигнал за събитието. На следващия ден, 16 октомври, авторът ще демонстрира изяществото на мастилото „суми“ в японското ветрило. В уъркшопа ще може да се включат почитатели на това изкуство, създавайки изящно декорирани ветрила, посочват от екипа.
С изпълнение на Меса в си минор от Й. С. Бах във Варна се откри 42-рият Международен хоров конкурс „Проф. Георги Димитров“.
Събитието е съвместна проява с Международния музикален фестивал „Варненско лято“ с участието на Фестивален бароков оркестър, Камерен хор Preludiu - Voicu Enchescu от Румъния с диригент Андрей Станкулеску, солистите Хедър Нюхаус - сопран, Хермине Хазелбьок - алт, Франц Гюртелшмид - тенор, и Клеменс Сандер – бас, под диригентството на Мартин Зигхарт.
Месата в си минор се определя като най-внушителното хорово произведение, писано някога. Бах я композира в продължение на 25 години като преработва, добавя и променя фрагменти от свои по-ранни кантати. Завършва я през 1749 г., в самия край на живота си, но тя не е изпълнена цялостно до 1859 г., когато прозвучава в Дрезден.
Ръкописът е обявен за световно докумен
„Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ е заглавието на изложбата, която Деян Янев представя в галерия „Аросита“.
Експозицията ще бъде подредена там от 4 до 18 септември, съобщават организаторите.
„Митове или съвременни архетипи? Това е въпросът, който ни задава художникът Деян Янев в пространството на галерия „Аросита“.
Създаден като мощен архетип на нашето актуално битие, проектът провокира и предизвиква резонанс посредством използваните асоциативни знакови символи и емблеми.
"Художникът стимулира въображението и креативното мислене на зрителя, като си служи с езика на метафората, иронията и фикцията“, казва кураторът на изложбата Диана Драганова-Щир.
По думите й изложбата „Устойчиви реалности – автохтонни архетипи“ посреща публиката с открито изразеното намерение и ст
Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“.
Думите му припомни един от вокалистите на групата – Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха – Ваня Костова, Георги Найденов–Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК.
„Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза композиторът Стефан Диомов.
Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях – на 15 и 16 ноември.
„Сцената беше пре
Септемврийските празници във Велико Търново продължават с „Акордеонни импресии“ на Калоян Куманов, съобщиха от отдел „Култура“ в Община Велико Търново.
„Акордеонни импресии“ е най-новият музикален проект на акордеонистта Калоян Куманов. С него той ще гостува на 17 септември, вторник, в Летния театър във Велико Търново.
Това е един вълнуващ концерт, който ще докосне душите на публиката с танго, поп, класика, барок, блус и прогресив рок звучене, а изненадата и разликата на този концерт-проект е, че всичко това се представя с основен инструмент акордеон, посочи Нелина Църова, директор на Дирекция „Култура“. Негови партньори на сцената ще са едни от най-изявените музиканти и виртуози – Стоян Янкулов Стунджи – ударни и перкусии, Юлиан Янев – пиано, кийборд, Радослав Славчев Riverman – бас, Мирослав Иван
Картина на Рембранд бе продадена на търг в щата Мейн, САЩ, за 1,4 милиона щатски долара, съобщи АП.
Творбата от XVII в., наречена „Портрет на момиче“, нарисувана от нидерландския художник Рембранд Харменсон ван Рейн, е открита от оценителя на произведения на изкуството и аукционер Каджа Вейльо на тавана в имение в щата Мейн в САЩ. На етикета на гърба на рамката било отбелязано, че картината е била предоставена на Музея на изкуствата във Филаделфия за изложба през 1970 г.
„При домашни посещения често влизаме на сляпо, без да знаем какво ще намерим“, казва той в изявление. „Домът беше пълен с прекрасни предмети, но именно на тавана, сред купища произведения на изкуството, открихме този забележителен портрет“.
Роденият през 1606 г. Рембранд е плодовит художник, който се занимава с разнообразни теми - от портрети и пе
„Чрез повтаряне на прости действия и прости модели се ражда големият космос, който се разширява от въображаеми образи. Това е един от характерните начини на изразяване в моето изкуство. Връзката между тази характеристика и материала са водещи в работата ми. Използвам мастило „суми“ за багрене и рисуване на хартия. За разлика от познатите бои, това е дълбоко черно, което прониква във влакната на хартията. Хартията е един от най-деликатните и красиви материали, наследени от древността. Бих искал да открия красив и дълбок монохромен космос, използвайки силата на мастилото и хартията“, казва авторът.
Художникът Кенджи Сато е роден през 1978 г. Той е пътувал до повече от 120 страни по света, снимайки и пишейки за всякакви „странни неща“ от естествена история и естетическа гледна точка.
/ВСР